Akcie prudko rastú po super číslach z trhu práce, holubičom prejave Powella

Býky sa vracajú na Wall Street

Americký akciový index SP500 vzrástol v piatok až o 2.5% a dostal sa naspať nad dôležitú psychologickú hladinu 2,500 USD, keď sa obchodoval okolo úrovne 2,515 USD počas neskorej Londýnskej seansy.

Hlavným dôvodom rastu boli veľmi dobré čísla z trhu práce, keď Americká ekonomika vytvorila za mesiac december až 312,000 nových pracovných miest, čo bolo vysoko nad novembrovým číslom 176,000, kde boli aj odhady trhu. Navyše, rast miezd poskočil na 3.2% medziročne, čo je najrýchlejší výsledok od apríla 2009.

K tomu sme videli aj PMI zo sektora služieb, ktoré síce spomalilo na 54.4 z 54.7 naposledy, vyšlo však nad odhadmi analytikov 53.6. Kompozitné PMI pokleslo z 54.7 na 54.4.

Chvíľu za dátami mal prejav šéf Fedu Jerome Powell a nechal sa počuť, že Fed naslúcha finančných trhom a že má pocit, že investori započítavajú zlé časy v budúcnosti, pričom Americká centrálna banka ich zatiaľ nepredpokladá. Trh jeho prvú vetu zobral pozitívne a akcie prudšie vzrástli.

investovanie do akcii SP500 4.1.2019

Ak index SP500 prerazí silnejšiu rezistenciu minulých maxím pri 2,520 USD, mohlo by to znamenať dočasné zastavenie medvedieho trendu a posun smerom k 2,580 USD. Akcie už boli prepredané a zrelé na relief rally, ktorá aj prišla. Supportom je stále úroveň 2,440 USD.

Tieto správy, komentáre a analýzy slúžia výhradne ako nástroj na vzdelávanie a nemožno ich považovať za investičné rady. Obsah správy predstavuje marketingovú komunikáciu a nie investičné poradenstvo alebo investičný prieskum ani ponuku na uzatvorenie zmluvy týkajúcej sa finančného nástroja. 

Komentáre