Akciový index Dow Jones zaznamenal najlepšie dva mesiace za posledných desať rokov

Uvidíme však aj ďalšie zisky?

Akciové trhy v USA zažili od začiatku roka prudký nárast a vymazali už takmer celé straty utŕžené výpredajom z konca roka 2018. Akciový index Dow Jones Industrial Average je v zisku od začiatku roka 2019 až 11.1%, čo je najlepší výsledok za dva mesiace od augusta 2009. Index SP500 je v pluse taktiež 11% a to je najlepší dvojmesačný výkon od októbra 2010.

Aj napriek veľmi dobrému výkonu skončili oba benchmarky len 1.6% nad zatváracou cenou v mesiaci november. Zdá sa však, že investori už zabudli aké hrozné bolo investovanie do akcií v decembri 2018, keď akciové indexy stratili cca 10%, kvôli obavám z recesie v USA.

Vývoj indexu Dow Jones od začiatku roka 2019

investovanie do akcii dow jones

Prečo sa akcie tak prudko otočili? Môžeme sa za to poďakovať Americkému Fedu. Ten sa v januári rozhodol pozastaviť zvyšovanie sadzieb a pravdepodobne už koncom tohto roka uvidíme aj zastavenie predaja dlhopisov zo súvahy centrálnej banky. Fed tak otočil o 180% – z jastrabieho prístupu na holubičí. To majú akcioví investori veľmi radi a obchodovanie na burze tak bolo opäť veľmi pozitívne.

Navyše, dlhopisová krivka sa zošikmila (steepening) po dlhých mesiacoch splošťovania (flatteningu). Rozdiel medzi dvoj a tridsať ročnými výnosmi na dlhopisoch, ktorý je považovaný za najlepší indikátor množstva peňazí v obehu, vzrástol na 0.6%, čo je najvyššia úroveň od júna. Fed teda očividne aj uvoľnil finančné podmienky a dodal do obehu viac peňazí – to je samozrejme pozitívne pre akciové trhy.

Ak Fed naozaj uvoľnil finančné podmienky a chystá sa znižovať sadzby koncom roka (čo aktuálne čaká trh), môže to naozaj pomôcť tomu, že sa Americká ekonomika vyhne recesii. V posledných týždňoch totiž makrodáta výrazne spomaľujú, aj keď sme videli najlepšie HDP za niekoľko rokov (to však počíta údaje ešte za štvrtý kvartál 2018). Aj predpokladaný rast ziskov amerických korporácií výrazne spomalil. Investovanie do akcií tak rozhodne nebude bezrizikové, no uvoľňovanie monetárnej politiky a udržanie pomerne dobrého tempa ekonomického rastu v USA by mohlo byť pre akcie býčie.

Navyše, rozdiel medzi výnosom trojmesačnej pokladničnej poukážky a 10 ročného dlhopisu zostal pod 0.5% už po dobu 50 dní, ale nebol inverzný. Od roku 1962 sa toto stalo len štyri krát. Tri krát v 60tych rokoch a raz v 1998. V troch zo štyroch prípadov bol index SP500 vyššie 12 mesiacov po tejto udalosti.

Ak sa bude história opakovať, tak by mohlo byť obchodovanie na burze v USA aj naďalej radostné.

Tieto správy, komentáre a analýzy slúžia výhradne ako nástroj na vzdelávanie a nemožno ich považovať za investičné rady. Obsah správy predstavuje marketingovú komunikáciu a nie investičné poradenstvo alebo investičný prieskum ani ponuku na uzatvorenie zmluvy týkajúcej sa finančného nástroja. 

Komentáre