Americký Fed poslúchol trhy, nebude ďalej zvyšovať sadzby

Fed kapituloval, akciové býky skáču od radosti

To čo investori (a hlavne banky) chceli sa aj stalo. Americký Fed na svojom januárovom zasadnutí ponechal sadzby nezmenené, avšak message z tohto zasadnutia bol výrazne holubičí.

Fed odstránil z komentára frázu o postupnom zvyšovaní sadzieb a nahradil ju slovíčkom trpezlivý – to znamená, že centrálna banka bude čakať, ako sa bude ďalej vyvíjať ekonomická situácia a taktiež inflácia. Zároveň sme sa dočkali aj komentárov k redukcii súvahy, kde Fed zmenil autopilota (teda predaj 50 mld. Každý mesiac v automatickom režime) na možnosť úpravy (teda zníženia) tohto programu. To boli silné dve holubičie znamenia, na ktoré trh čakal a nasledovali radostné nákupy akcií a dlhopisov, pričom dolár samozrejme strácal.

Zaujímavé ale je, že Fed v komentároch nechal správy o tom, že ekonomická aktivita je naďalej silná, spotreba rástla rýchlym tempom, investíciám sa tiež darilo, trh práce ostáva veľmi silný a tvorí nové pracovné miesta, inflácia zostáva pri 2%. Keď je Fed tak optimistický, prečo nezvyšujú ďalej sadzby?

Dôvod je jasný – decembrová panika na akciových trhoch a výpredaj indexov o takmer 20% znamenal ústup Fedu. Tí teda, ako už dávno vieme, nesledujú ani tak ekonomickú situáciu, ale skôr akciový trh. Pokiaľ by banky mali začať prerábať, musí Fed zasiahnuť a aj zasiahol. Tzv. Fed put a teda záchrana akciových býkov pri každom prepade je stále v platnosti a preto môžeme aj naďalej bezstarostne nakupovať. Aspoň zatiaľ.

Reakcia indexu SP500 na holubičie FOMC

investovanie do akcii SP500 FOMC

Štítky:

Tieto správy, komentáre a analýzy slúžia výhradne ako nástroj na vzdelávanie a nemožno ich považovať za investičné rady. Obsah správy predstavuje marketingovú komunikáciu a nie investičné poradenstvo alebo investičný prieskum ani ponuku na uzatvorenie zmluvy týkajúcej sa finančného nástroja. 

Komentáre