DAX výraznejšie rastie aj napriek slabým nemeckým dátam

Sentiment sa otáča na pozitívny

Nemecký akciový index DAX sa obchodoval v pluse cca 1.2% počas Americkej seansy v utorok popoludní a investori sa znova pomaly vracajú do rizikových aktív a teda aj do akcií. Index sa obchodoval okolo úrovne 10,900 EUR, čo sú úrovne naposledy videné takmer pred mesiacom.

Nemecká priemyselná produkcia ďalej spomalila v mesiaci november a medzimesačná zmena skončila na -1.9% verzus -0.8% naposledy. Ročná báza ale prudko prepadla až na -4.7% z 0.5% v októbri. Dáta potvrdili pokračujúci kolaps vo výrobnom sektore v euro zóne.

K tomu sme videli aj slabý ekonomický sentiment z euro zóny, ktorý poklesol v decembri na 107.3 z 109.5 v novembri. Spotrebiteľská dôvera zostala v negatívnom pásme na -6.2.

Aj napriek zlým číslam akcie pokračovali v raste po celom svete po tom, čo sa sentiment výrazne zlepšil a investori začali kupovať prepady po nedávnom prudkom poklese. K rastu sa pridala aj ropa, ktorá sa pomaly blíži k psychologickej úrovni 50 USD pre Americká benchmark WTI, čo podporuje energetický sektor v indexoch.

Výnosy na amerických dlhopisoch mierne vzrástli, no zostávajú výrazne hlboko pod cyklickými maximami po tom, čo trh úplne precenil zvyšovanie sadzieb v USA a aktuálne už neočakáva ani jedno zvyšovanie sadzieb v roku 2019. Americký dolár bol v malom pluse a vymazával pondelkové straty.

Tieto správy, komentáre a analýzy slúžia výhradne ako nástroj na vzdelávanie a nemožno ich považovať za investičné rady. Obsah správy predstavuje marketingovú komunikáciu a nie investičné poradenstvo alebo investičný prieskum ani ponuku na uzatvorenie zmluvy týkajúcej sa finančného nástroja. 

Komentáre