Mohlo to byť aj oveľa horšie…

Piatkové makro dáta šokovali investorov

Úrad pre trh práce (The Bureau of Labor Statistics – BLS) v USA už 16 mesiacov zverejňoval veľmi dobré výsledky. Všetci preto očakávali pozitívne správy aj v piatok, no nanešťastie sa stal pravý opak.

BLS ohlásil, že Americká ekonomika vytvorila v mesiaci február len 20,000 nových pracovných miest. Konsenzus analytikov očakával až 180,000 jobov a minulý mesiac bol mierne revidovaný smerom nahor na 311,000. Analytici a ekonómovia sa pritom neoficiálne zhodujú, že 200,000 nových miest mesačne je míľnik medzi silným a slabým nárastom.

Obchodovanie na burze sa premenilo na prudký výpredaj a investori, ani obchodníci rozhodne z tohto slabého čísla neboli nadšení. V pre-markete, teda ešte pred otvorením amerických búrz o 15:30, sme videli prudký výpredaj a akcioví indexy sa ponorili do červených čísiel.

Potom sa však stala jedna zaujímavá vec: po otvorení trhov už indexy nepokračovali v poklese a do konca v poslednej hodine obchodovania prudšie vzrástli, pričom sa dostali nad úrovne z pred výsledkov z trhu práce.

Investori si pravdepodobne uvedomili, že jedno zlé číslo nemení celkový trend a preto nie je až tak potrebné robiť paniku.

Navyše, keď sa pozrieme trochu do histórie NFP, tak väčšinou po veľmi slabom čísle nasledoval v ďalšom mesiaci prudký nárast nových pracovných miest. V máji 2016 vyšlo NFP na 15,000. To tiež spôsobilo prvotnú paniku, no v ďalšom mesiaci Americká ekonomika pridala až 282,000 nových jobov.

Podobný scenár sme videli aj v septembri a októbri 2017, keď vyšli čísla 18,000 a potom 260,000. Ak teda za mesiac marec vytvoria Spojené štáty nad 200,000 nových pracovných miest, na piatkové slabé číslo bude veľmi rýchlo zabudnuté. Ak však vyjde aj marcové číslo slabé, mohli by sme byť svedkami postupného výrazného spomalenia na trhu práce v USA.

Pohľad na minulé slabé čísla a následný nárast v ďalšom mesiaci

investovanie do akcii nfp februar 2018

Minulý týždeň na kratších timeframoch akciový index SP500 vytvoril a potvrdil pattern dvojitého vrcholu, ktorý bol už aj vyplnený, keď index poklesol pod support patternu na 2,775 USD a potenciál bol okolo 40 bodov.

Na dennom grafe to však pripomína býči pinbar, ktorý zatvoril presne na 200 dňovom priemere. Ak by sa konečne Čína a USA dohodli na obchodnej spolupráci a index by sa znova dostal nad spomínaný 200 DMA, mohli by sme znova vidieť býčie tendencie a investovanie do akcií by mohlo znova poslať index smerom k 2,800 USD.

Štítky:

Tieto správy, komentáre a analýzy slúžia výhradne ako nástroj na vzdelávanie a nemožno ich považovať za investičné rady. Obsah správy predstavuje marketingovú komunikáciu a nie investičné poradenstvo alebo investičný prieskum ani ponuku na uzatvorenie zmluvy týkajúcej sa finančného nástroja. 

Komentáre