Návod na sledovanie očakávaní investorov ohľadom sadzieb v USA

Ako zistiť, či trh čaká znižovanie, alebo zvyšovanie sadzieb?

V posledných dňoch sa toho veľa narozprávalo o inverznej dlhopisovej krivke a či bude, alebo nebude nasledovať recesia v USA. Dnes sa poďme spolu pozrieť na ten krátky koniec krivky a v tomto článku si stručne vysvetlíme, ako dokážete veľmi presne sledovať, čo očakáva trh od Americkej centrálnej banky. Či investori očakávajú znižovanie sadzieb (môže byť býčie pre akcie a dlhopisy, negatívne pre USD), alebo sa skôr trh pripravuje na zvyšovanie sadzieb (môže byť medvedie pre akcie a dlhopisy, pozitívne pre USD).

Krátky koniec krivky má aktuálne vyššie výnosy ako stredný, avšak investori očakávajú znižovanie sadzieb v USA koncom roka 2019. Ako sa dá zistiť, čo trh a kedy trh očakáva? Veľmi jednoducho – pohľadom na futures kontrakty na hlavnú sadzbu federal funds.

Keď si trh myslí, že Fed bude zvyšovať sadzby, cena týchto kontraktov klesá (podobne ako cena dlhopisov). Na druhej strane, keď traderi očakávajú uvoľňovanie monetárnej politiky a pokles sadzieb v USA, cena futures kontraktov rastie.

Nižšie uvedený graf obsahuje cenu futures kontraktu na fed funds, ktorý exspiruje v decembri 2019. Do novembra cena kontraktu klesala, pretože investori ho tlačili nadol, keďže očakávali ďalšie zvyšovanie sadzieb. Od novembra však cena prudko rástla a to znamenalo úplne otočenie trhových nálad zo zvyšovania sadzieb až na znižovanie.

investovanie do akcii fed funds

Ako vypočítame čo teda trh pricuje do cien aktív? Keď odpočítame od hodnoty 100 cenu daného kontraktu. Keďže cena futures kontraktu s exspiráciou v decembri je aktuálne na 97.855, trh očakáva sadzbu fed funds do decembra 2019 na úrovni len 2.145%. Vypočítali sme to ako 100-97.855, čo je 2.145.

Aktuálne máme sadzbu federal funds na 2.25% – 2.50%. Keď trh očakáva na konci roka 2.145%, znamená to, že si pýta od Americkej centrálnej banky jedno zníženie sadzieb a tá väčšinou trhy poslúchne.

Podľa očakávaní sadzieb sa väčšinou obchodujú aj napr. dlhopisy aj akcie. Pokles sadzieb je pozitívny najmä pre bondy, avšak akcie tiež rastú v prostredí nízkych sadzieb.

Ak teda plánujete obchodovať dlhopisy a akcie, hlavne dlhodobo, určite sledujte ako sa vyvíja fed funds futures a čo trh pricuje do budúcna, pretože na to budú určite citlivo reagovať aj tieto spomínané inštrumenty.

Ceny jednotlivých futures kontraktov môžete nájsť na https://www.cmegroup.com/trading/interest-rates/stir/30-day-federal-fund.html , kde si viete rozkliknúť jednotlivé exspirácie a vypočítať si, aké sadzby investori odhadujú v daných obdobiach.

Štítky:

Tieto správy, komentáre a analýzy slúžia výhradne ako nástroj na vzdelávanie a nemožno ich považovať za investičné rady. Obsah správy predstavuje marketingovú komunikáciu a nie investičné poradenstvo alebo investičný prieskum ani ponuku na uzatvorenie zmluvy týkajúcej sa finančného nástroja. 

Komentáre