Volatilita na FX trhu je na extrémne nízkych úrovniach. Dokedy?

Investori už začínajú zvoniť na poplach

Volatilita na forexovom trhu v posledných mesiacoch pokračuje v poklese a na niektorých pároch je už naozaj minimálna. Je to vidno na stabilite jednotlivých menových párov a na cene hedgovania sa voči veľkým pohybom, ktorá tiež klesá. Investori sa však začínajú obávať, že príliš dlhé obdobie nízkej volatility bude viesť (ako vždy v minulosti) k veľkým a nečakaným pohybom.

Pokles cenových pohybov je veľmi dobre viditeľný na najobchodovanejšom menovom páre – EURUSD. Ten sa obchoduje v úzkom pásme do strany už takmer rok a zatiaľ to nevyzerá, že by malo prísť k zmene. Index volatility na FX trhu, ktorý zostavuje Deutsche Bank, klesol od začiatku tohto roka už o 25%!.

Implikovaná volatilita, teda očakávané pohyby na FX trhu, výrazne klesá a dostala sa na najnižšiu úroveň od leta 2014. To bolo pomerne tiché obdobie, no v roku 2015 prišla devaluácia Čínskeho yuanu, čo rozprúdilo divoké obchodovanie v najbližších mesiacoch. Aj preto je aktuálne nudné obchodovanie už naozaj extrémne vyhrotené.

Dôvodov môže byť viacero – nedávna zmena monetárnej politiky v USA a EU z jastrabej na holubičiu dávajú tušiť investorom, že búrlivé časy zvyšovania sadzieb a utesňovania MP sú za nami. Obchodná vojna medzi USA a Čínou núti Čínu, aby udržiavala yuan stabilný.

Ďalší faktor môže byť aj veľmi lacná možnosť hedgovania sa voči veľkým pohybom – to svojím spôsobom tiež znižuje aj reálnu volatilitu.

Ak by však prišla tzv. Čierna labuť, teda udalosť, ktorú nikto neočakával, mohli by sme vidieť opäť nárast volatility – banky a investori by začali viac obchodovať a to by mohlo potlačiť menové páry zo svojich dlho mesačných obchodných pásiem. Zvýšil by sa záujem o hedging, čo by viedlo k nárastu volatility.

Aktuálne to však začína pripomínať situáciu na akciovom trhu v roku 2018, kde volatilita klesala, VIX bol na rekordných minimách a následne prišiel prudký výplach, ktorý stiahol akcie nižšie o cca 15% v priebehu niekoľkých dní až týždňov. Ak by napr. niektorá centrálna banka výrazne zmenila MP (čo zatiaľ nepredpokladáme), obchodná vojna by nabrala tvrdšie rozmery, alebo Brexit by nedopadol dobre, mohlo by to viesť k spomínanému nárastu cenových pohybov. Dovtedy sa však musíme pripraviť skôr na to, že dlhodobé trendy na väčšine Forexových pároch sú do strany a takéto obchodovanie praje skôr krátkodobým traderom.

Tieto správy, komentáre a analýzy slúžia výhradne ako nástroj na vzdelávanie a nemožno ich považovať za investičné rady. Obsah správy predstavuje marketingovú komunikáciu a nie investičné poradenstvo alebo investičný prieskum ani ponuku na uzatvorenie zmluvy týkajúcej sa finančného nástroja. 

Komentáre