Výsledková sezóna za Q1 je tu: Wells Fargo padá, JPM rastie

Akcie budú znova volatilné, sezónu odštartovali Wells Fargo a JPMorgan

V piatok odštartovala výsledková sezóna za prvý kvartál roku 2019.  Hneď sme videli aj pomerne dôležité reporty od veľkých amerických bánk – JPMorgan Chase a Wells Fargo. Reakcie trhu na výsledky týchto dvoch bankových gigantov však boli veľmi rozdielne.

Akcie JPMorgan výraznejšie rástli a dostali sa na najvyšší level v roku 2019, zatiaľ čo akcie Wells Fargo po výsledkoch klesali a dostali sa aj pod dôležitý support 47.50 USD.

Aký bol teda rozdiel vo výsledkoch firiem?

Obe banky totiž zverejnili lepšie čísla než sa očakávalo. JPM porazila konsenzus 2.35 USD pre EPS o 0.30 USD, zatiaľ čo WFC prekonala odhad 1.10 USD EPS o 10 centov. Aj keď sú výsledky spoločností za uplynulý kvartál veľmi dôležité, stále sa jedná len o spočítanie minulých údajov. Investorov však zaujíma hlavne budúci výhľad – tzv. forward guidance.

CEO Wells Fargo – John Shrewsberry – však znížil výhľad na budúce obdobia a to bolo pre investorov veľkým sklamaním. Trh očakával čistú úrokovú maržu pre rok 2019 na úrovni -2% až +2%. Shrewsberry však oznámil, že táto úroková marža bude v pásme -2% až -5%.

Vyzerá to tak, že inverzná dlhopisová krivka a teda krátke sadzby vyššie, alebo rovnaké, než dlhodobé sadzby, začína byť pre Wells Fargo veľkým problémom. Navyše, s vyššími krátkymi sadzbami prichádza do bánk prílev depozitov, ktoré musí banka úročiť vyšším úrokom, než v minulosti. Aj to sa podpisuje pod zníženie ziskovosti bánk.

Na druhej strane, JPMorgan ponechala výhľad v platnosti a preto akcie mali dôvod na rast. Uvidíme, ako sa bude dariť ďalším bankám, ktoré zverejňujú výsledky počas tohto týždňa.

investovanie do akcii WFC JPM

SP500 na dosah rekordných maxím

Akciový index SP500 sa dostal už nad úroveň 2,900 USD, čo sú najvyššie úrovne počas tohto roka. Od historických maxím ho tak delí už len cca 40 bodov. To by mohla byť otázka niekoľkých rastových dní.

Navyše, býčí sentiment potvrdzuje aj index volatility VIX, ktorý klesol na pol ročné minimá k 12.00. To naznačuje, že investori majú chuť riskovať a nekupujú put opcie ako protekciu voči prepadu na akciách.

Aktuálne sa teda pozornosť upriami aj na ďalšie firmy, ktoré budú zverejňovať výsledky a zatiaľ to vyzerá pri akciách na pokračovanie v rally a pravdepodobne už čoskoro uvidíme aj nové historické maximá.

Tieto správy, komentáre a analýzy slúžia výhradne ako nástroj na vzdelávanie a nemožno ich považovať za investičné rady. Obsah správy predstavuje marketingovú komunikáciu a nie investičné poradenstvo alebo investičný prieskum ani ponuku na uzatvorenie zmluvy týkajúcej sa finančného nástroja. 

Komentáre